Misje Horyzontu Europa – zgłoś swój pomysł, podziel się opinią

 

Misje UE mają na celu dostarczenie rozwiązań dla największych wyzwań społecznych, takich jak nowotwory, przystosowanie się do zmian klimatycznych, zdrowe oceany, neutralne klimatycznie miasta oraz zdrowa gleba i żywność.

Komisja projektuje i tworzy te misje wspólnie z obywatelami krajów europejskich, aby mieć pewność, że misje spełniają ich oczekiwania i potrzeby.

W ramach tego procesu uruchomiono interaktywną platformę pilotażową, dzięki której każdy może zgłosić własne pomysły i głosować na te, które najbardziej mu odpowiadają.

Szczegóły dotyczące poszczególnych misji i możliwość oddania głosu znajdziecie Państwo pod poniższym adresem:

https://missions-get-involved.ec.europa.eu/

Możliwość składania wniosków jest otwarta do 6 września, a głosowanie do 14 września 2020 r.

W czerwcu Rady Misji, składające się z szerokiej gamy niezależnych ekspertów z organizacji zajmujących się innowacjami, badaniami, kształtowaniem polityki, społeczeństwem obywatelskim oraz z praktyków, przedstawiły swoje pierwsze propozycje dotyczące misji UE. Przez całe lato w Europie odbywały się wirtualne wydarzenia poświęcone tym propozycjom.

Wyniki ostatniego zaproszenia do zgłaszania pomysłów zostaną zaprezentowane podczas wirtualnych Europejskich Dni Badań i Innowacji (22–24 września 2020 r.). Podczas tego wydarzenia Rady Misji przekażą Komisji również swoje ostateczne zalecenia dotyczące misji. Ustalone misje zostaną ogłoszone pod koniec 2020 roku i uruchomione w 2021 roku.